Dopolnilo obstoječemu ogrevalnemu sistemu z kotlom na polena zmanjšuje stroške nafte in plina in se izplača že po kratkem času, še posebej pri današnjih stroških fosilnih goriv. Prav tako ti sistemi prispevajo k zaščiti podnebja, saj je ogrevanje z lesom »Klimatsko nevtralno«. To pomeni, da se pri ogrevanju z lesom sprosti le toliko ogljikovega dioksida, kolikor se ga je pri rasti drevesa porabilo.
Toda pozor… kurjenje vlažnega lesa ni le ne ekonomično, temveč lahko privede do visokih emisij onesnaževanja in do izločanja velikih količin katrana v dimniku. Do tega pride zaradi nižjih temperatur pri izgorevanju lesa. Suh les z 20% vsebnostjo vlage ima kurilno vrednost približno 4,6 kWh / kg. Če ima les vsebnost vlage 50%, potem njegova kurilna vrednost pade za polovico. Zato bi se moral les sušiti najmanj tri leta v pokritem prostoru. Na kaj vse je še treba paziti pri skladiščenju lesa?
Tukaj smo vam zbrali nekaj koristnih nasvetov:
- Poleno širšo od 10 cm je treba razcepiti.
- Polena skladiščimo na pokritem dobro prezračenem, sončnem mestu.
- Če je le mogoče, polena zlagamo z veliko razmika med posameznimi poleni, tako omogočimo večji pretok zraka kar pospeši absorbiranje vlage.
- Polena zlagajte na palete, s tem še povečate pretok zraka.
- Svež les ne shranjujte v kleti, za optimalno sušenje polen potrebujemo veliko sonca in zraka.
Ali imate vi še kakšen nasvet v zvezi s skladiščenjem polen?